
SRETAN SVJETSKI DAN RENDŽERA – 31.07.
Prvi svjetski dan rendžera obilježen je 2007. godine, a datum je predstavljao 15. obljetnicu osnutka Međunarodnog saveza rendžera (International rangers federation). Međunarodni savez rendžera osnovan je 1992. godine u svrhu jačanja svijesti o poslovima očuvanja kulturne i prirodne baštine koje obavljaju čuvari prirode širom svijeta.
Sukladno Zakonu o zaštiti prirode Republike Hrvatske čuvari prirode obavljaju neposredni nadzor u zaštićenim područjima i područjima ekološke mreže, u sklopu posebne unutarnje ustrojstvene jedinice javne ustanove koja upravlja zaštićenim područjem.
U provedbi nadzora, ako zatekne osobu u zaštićenom području ili području ekološke mreže da obavlja radnje za koje je propisana prekršajna odgovornost glavni čuvar prirode i čuvar prirode imaju pravo i obvezu:
- provjeriti identitet osobe,
- davati upozorenja i zapovijedi,
- prikupiti podatke i obavijesti,
- pregledati osobu, prtljagu, prijevozno sredstvo ili plovilo,
- privremeno ograničiti kretanje na određenom području,
- osigurati mjesto događaja,
- naplatiti novčanu kaznu, štetu i učinjene troškove od prekršitelja uz izdavanje potvrde,
- privremeno oduzeti protupravno prisvojeni dio živog ili neživog svijeta koji pripada zaštićenom području, kao i sredstva kojima je izvršeno protupravno prisvajanje,
- zatražiti uspostavu prijašnjeg stanja, odnosno narediti mjere za sprječavanje i uklanjanje štetnih posljedica,
- izreći upravnu mjeru,
- podnijeti kaznenu prijavu,
- pokrenuti prekršajni postupak podnošenjem optužnog prijedloga.
Uz poslove neposredne zaštite čuvari prirode obavljaju i poslove čuvanja i promicanja zaštićenog područja i područja ekološke mreže, a osobito:
- planiranje, organiziranje i izvođenje poučnih šetnji,
- ekološku poduku posjetitelja i lokalnog stanovništva,
- skrb o sigurnosti posjetitelja i poduzimanju radnji spašavanja,
- motrenje i praćenje stanja biljnih i životinjskih vrsta, vrsta gljiva te drugih vrijednosti zaštićenog područja i područja ekološke mreže.
U Rezervatu Lokrum, uobičajene aktivnosti čuvara prirode su i poslovi održavanja područja u suradnji sa ostalim odjelima Javne ustanove Rezervat Lokrum, ujedno su i oči i uši rezervata te provode većinu svog vremena na terenu. Omogućuju kontakt između Javne ustanove i lokalnog stanovništva i posjetitelja. Pomažu odgovorima na pitanja o rezervatu.
Diljem svijeta čuvari priroda (rendžeri) su svakodnevno na prvoj liniji fronte u borbi za zaštitu i očuvanje prirodne baštine stoga se 31. srpnja obilježava Svjetski dan rendžera u znak sjećanja na one čuvare prirode koji su stradali u okviru obavljanja svoje dužnosti.